OP. DR. FERRUH BİNGÜL

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı
 
 
 
Haber Gurubu
 
                      
 
 
 
BURUN ESTETİĞİ - RHINOPLASTY
 
 

Burun estetiği tüm dünyada sık uygulanan estetik cerrahi prosedürlerden birisidir. Burun estetiği için en iyi adaylar olağan dışı beklentileri olmayan, yapılan girişimi burunu daha iyi bir görünüme kavuşturmak için bir düzeltme değişikliği olarak düşünen kişilerdir. Burun estetiği sizin kendinize olan güveninizi artırır ve toplum içinde kendiniz daha iyi görünmeniz ve daha iyi hissetmeniz konusunda yardımcı olur.

Burun estetiği genel anestezi ya da sedasyon ile desteklenmiş bölgesel anesteziyle yapılabilir. Ortalama ameliyat süresi yapılacak girişimle orantılı olarak 1-2 saat sürer. 17 yaşından sonra operasyon ciddi sağlık problemi olmayan herkese uygulanabilir. Son bilimsel yayınlarda yüz büyümesinin kızlarda 13-14 yaşlarında erkeklerde ise 14-15 yaşlarında yaklaşık tamamlandığını ve bu yaşlarda da burun estetiği için ameliyat olabilecekleri belirtilmektedir.

Hasta öncelikle operasyon öncesi tam bir muayene edilir. Muayenede kişinin burun şekli, burun derisinin kalitesi, burnun fonksiyonel durumu, burun içi ve burnun diğer yüz yapıları ile ilişkisi değerlendirilir. "Ameliyattan sonra burnum güzel olacak mı, yüzüme yakışacak mı?" Bu soruda doğru cevap için günümüzün teknolojik olanaklar sayesinde yüz görüntüsü dijital resim makinesi ile bilgisayara alınır ve bu fotoğrafların üzerinde değişiklikler yapılıp ameliyat sonrası oluşacak sonucu görüntü halinde elde edilebilmektedir. Bu sayede kişiler ameliyat sonrası oluşacak görüntülerini aşağı yukarı görebilmektedirler.

Burun estetiği açık ya da kapalı teknikle yapılabilir. Kapalı teknikte tüm kesiler burun içinden yapılır. Açık teknikte ise burun içi kesilerine ilaveten burun ucu tabanında küçük bir kesi de dahil edilir. Hangi tekniğin uygulanacağı cerrahın deneyimi ve tercihi ile ilişkilidir. Her iki teknikte uygulanabilir.

Ameliyat sonrası dönem de hastaların en çok sorduğu soru "tamponlarım çekilirken canım acıyacak mı?" Estetik girişimler için ameliyattan sonra burun içine tampon koymak artık gerekmemektedir. Bazen sadece ince slikon splintler koyulabilir. Bu sayede hem kişinin burnundan nefes alıp vermesi engellenmemiş hem de tampon çıkarılması sırasındaki rahatsızlık hissinden kurtulmuş olunabilir. Operasyondan sonra özellikle göz etrafında şişlik ve hafif morarma olağan bir süreçtir, genellikle ağrı sanılanın aksine olmaz. İlk 24-48 saat bu bölgeye aralıklarla uygulanacak buz tatbiki şişliği önemli derecede azaltmaktadır. Ayrıca önerilecek bazı etkili kremler yolu ile de morarmalar daha az olmakta ve daha hızla iyileşmektedir. Burun ameliyatından sonra genelde hastanede yatmak gerekmez, aynı gün taburcu edilebilirler. Bir, iki gün içinde günlük aktivitelerine geri dönebilirler. 3. gün ve 1. hafta kontrole çağrılır. 1. hafta alçı çıkarıldıktan sonra burun üzerine ince bir bant yapıştırılması şişliklerin azalmasına katkıda bulunur. 2. haftadan sonra burun açıkta bırakılır ve 1 ay süreyle uygulanılması önerilen masaj gösterilir.

Burun yüz estetiğinin çok önemli bir parçasıdır. Buruna daha iyi bir görünüm kavuşturacak olan girişimler sayesinde yüz hatlarınızı daha belirginleştirerek daha düzgün bir görünüme kavuşabilirsiniz.

 
BURUN UCU ESTETİĞİ
 
 

Burun ucuna yapılan minimal girişim ile burun ucunu daha iyi bir estetik görünüme kavuşturan bir ameliyat. Bu yöntem için en uygun adaylar sadece burun ucunun kalkması yeterli olan hasta grubudur. Ameliyat burun içinden küçük bir kesi ile burun ucunu yukarı kaldırma esasına dayanıyor. Eğer burun ucu kabalığı da varsa aynı esnada burun içinden yapılan ek bir kesi ile de bu durumu düzeltmek mümkün.

Burun ucu estetiği lokal anestezi ile 15 dakikada yapılabilir. Ameliyat burun içinden küçük bir kesi burun ucu kıkırdaklarının septum dediğimiz kıkırdak desteğe asılması işlemidir. Bu sayede burun ucunun yukarı kalkması sağlanmış olur. En önemli avantajı morarma, alçı, tampon ve dinlenme süresi olmaması. Burun ucunda hafif bir ödem ve 1-2 gün kalacak bir bant yeterli olmakta. Yapılan işlem minimal olduğu için iyileşme süresi çok kısa, ayrıca burun anatomisi hiç bozulmamış oluyor. Kişiler aynı gün günlük aktivitelerine dönebiliyor.

Eğer burun ucu yanında burnunuzun diğer yapılarına da müdahale edilmesi gerekiyorsa o zaman burun estetiği yani rhinoplasty prosedürü uygun olacaktır.

 
BURUN TIKANIKLIĞI - NEFES ALMA PROBLEMLERİ
 
 

Burnu ortada birbirinden ayıran bölüme septum ismi veriliyor. Septum kıkırdak ve kemikten oluşuyor. Büyüme çağında çarpma ve darbeler sonucunda oluşan eğilmelere bağlı olarak, septum "S" ya da "C" şeklinde kıvrılıyor ve normalde olması gereken düzlüğünü kaybediyor. Bu duruma septum deviasyonu deniliyor. Septum deviasyonu, insanların büyük bir kısmında olmasına rağmen, nefes almada ciddi bir problem yaratmadığı için insanlar böyle bir problemin varlığının farkında olmuyor. Genellikle travma sonucu oluşan deviasyonlarda burun tıkanıklığı ile birlikte burunda şekil bozukluğu da ortaya çıkıyor. Septumun eğilmesi, burun içindeki hava yolunu daraltıyor ya da tamamen tıkıyor. Septumun bir tarafa doğru kaymasıyla kaydığı taraftaki burun boşluğunu daralırken, diğer taraftaki burun boşluğu ise genişliyor. Her iki burun boşluğundan geçen hava akımının dengesi bozuluyor. Bu durumda geniş olan taraftan fazla, dar olan taraftan daha az hava geçiyor. Hava akımının dengesinin sağlanması için geniş olan tarafta, konka dediğimiz etler büyüyor ve zamanla geniş olan taraf da daralmaya başlıyor. Bu duruma da, halk arasında burun eti büyümesi diye bilinen konka hipertrofisi deniyor. Yani septumdaki eğrilikler, zaman içinde konkaların da büyümesine neden oluyor, sonuçta her iki burun deliğinden de hava geçişi azalıyor. Bu durumda septum deviasyonundan sonra nefes alma problemine yol açan ikinci önemli neden. Septum deviasyonu eğri olan kısmın çıkarılması ya da düzeltilmesi ile tedavi edilebilir. Konka hipertrofisi ise genellikle radyofrekans uygulamaları ile küçültülür. Üçüncü neden de septumun üst kıkırdaklarla yaptığı açının azalmasıdır, bu durumda nazal valv problemi olarak isimlendiriliyor. Tedavisinde genellikle bu alanı genişletmek için ince uzun kıkırdaklar septumun üst kenarına yerleştiriliyor.


Septumun eğrilmesi bazen sadece hava yolunu daraltmakla kalmıyor, burun şeklinde dıştan fark edilecek şekil bozukluklarına, eğriliklere neden oluyor. Burada unutulmaması gereken iyi nefes alamayan bir burnun çok büyük bir ihtimalle güzel de olamayacağı. Yani eğer burnunuz eğri ise zaten nefes problemi yaşıyor olmanız da son derece olası.

Genellikle nefes alma problemi nedeniyle cerrahi uygulanacak hastalar eğer burnunda şekil bozukluğu varsa, aynı ameliyatta estetik burun ameliyatının da yapılmasını isterler. Bu sayede hem estetik hem de nefes alma problemleri tek bir müdahale ile düzeltilmiş olunuyor.

 
ESTETİK BURUN NASIL OLMALI
 

Estetik olarak ideal burun yüz hatları ve ölçüleri ile uyumlu olup, doğallığını kaybetmemiş olması önemli bir kriterdir. Burun, yüzün diğer yapıları ile birbirini tamamlamalı ve bu yapılarla uyum içinde olmalıdır. Bunun yanı sıra, burun ucu, burun sırtı, burun kanatları ve burun delikleri gibi bütünü oluşturan burun yapılarının da birbirleriyle orantılı ve uyumlu içinde olması gereklidir.

Özet olarak güzel ve estetik bir burun kendi içinde orantılı, çevresindeki yapılarla uyumlu, estetik olarak da dikkat çekecek ölçüde dışa yansıyan burundur. İdeal estetik burun, estetik normlarda fakat ameliyat olduğu belli olmayan, doğallığını kaybetmemiş burundur.

 
RİSKLER ve KOMPLİKASYONLAR
 

Estetik burun ameliyatı en zor estetik müdahalelerden biridir. Ancak iyi yapıldığında gerçekten iyi sonuçlar verir. Kötü yapıldığında ise telafisi zor sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden ameliyatı yapacak hekimi seçmek son derece ödemli.

Ameliyattan sonra erken dönemde kanama, enfeksiyon, hematom vb. gibi bütün ameliyatlara ait komplikasyonlar görülebilir. Ancak bu komplikasyon oranları oldukça düşüktür.

En sık karşılaşılabilecek problem estetik memnuniyetsizlik ya da deformitelerdir. Buna bağlı olarakta % 5-10 oranında ikinci bir ameliyat olma riskinizde her zaman vardır. Bu oran dünya standartlarında normal bir oran kabul ediliyor.

İkincil ameliyatlar genellikle oluşan probleme yönelik ya küçük bir törpüleme ya da kıkırdak koyma gibi proesedürlerdir. Genellikle basit bir müdahaledir, kısa sürer, iyileşme hızlıdır.

 

Burun Ameliyatı için Sık Sorulan Sorular

 • Burun ameliyatından sonra tamponlarım çekilirken canım yanacak mı?
 • Estetik girişimler için ameliyattan sonra burun içine tampon koymak artık gerekmemektedir. Bazen sadece ince slikon splintler koyulabilir. Bu sayede hem kişinin burnundan nefes alıp vermesi engellenmemiş hem de tampon çıkarılması sırasındaki rahatsızlık hissinden kurtulmuş olunabilir.

 • Ameliyat sonrasında burnum nasıl olacak bana yakışacak mı?
 •  Bu soruyu cevaplamak için güncel teknolojik imkanları sayesinde yüz görüntüsü dijital fotoğraf makinesi ile bilgisayara alınmakta ve bu fotoğrafların üstünde değişiklikler yapılarak ameliyat sonrası oluşacak hali görüntü olarak elde edilebilmektedir. Bu sayede estetik ameliyat sonrası oluşacak görüntülerine yakın görebilmektedirler.

 • Burun estetiği ameliyatı yaptırdıktan sonra çok ağrım olur mu?
 • Sanılanın aksine estetik burun ameliyatlarından sonra ağrı olmaz. Gerekirse basit ağrı kesiciler almak yeterlidir.

 • Estetik burun ameliyatı olmak için kime başvurmalıyım?
 • Bu konuda ilk başvuracağınız tabii ki estetik ameliyatlar konusunda deneyimli "estetik ve plastik cerrahi uzmanı" olmalı. Çünkü bu ünvana sahip doktorlar, 6 yıllık tıp eğitiminden sonra 6 yıl daha estetik cerrahi uzmanlık eğitimini alırlar. Bu eğitim sürecinde birçok estetik ameliyata katılmış ve yapmışlardır. Dolayısıyla konusunda uzmanlaşmış iyi bir doktor seçimi önkoşul olmalıdır.

 • Burun estetik operasyonu için genel anestezi almak şartmıdır?
 • Hayır. Estetik burun cerrahisi sedasyon ile desteklenmiş lokal uyuşturma altında yapılabilir. Hastalar hiç ağrı hissetmezler, ameliyata ait bir anı hatırlamazlar. Burun estetiği ameliyatından 1-2 saat sonra evlerine gidebilirler.

 • ANKARA'da burun estetiği nerde yaptırabilirim?
 • Ankara'da estetik burun ameliyatları konusunda deneyimli birçok estetik ve plastik cerrahi uzmanı vardır.

 • Burnumdan nefes alamıyorum ve burun estetiği de olmak istiyorum, bu iki ameliyat aynı anda yapılabilir mi?
 • Burun estetiğine ek olarak solunum fonksiyonlarını düzeltici girişimler aynı anda uygulanabilir. Bu sayede hem nefes alma fonksiyonları düzelmiş hem de estetik olarak güzel bir burun elde edilmiş olunur.

 • Burnum ameliyattan sonra ünlülerin burnuna benzeyecek mi?
 • Burun estetiği için en iyi adaylar gerçek dışı beklentisi olmayan, yapılan girişimi burunlarını daha iyi bir görünüme kavuşturmak için bir düzeltme işlemi olarak gören kişilerdir. Burun estetiği sizin şahsınıza olan güveninizi artırır ve toplum içinde kendinizi daha iyi görünmeniz ve daha iyi hissetmeniz konusunda size yardımcı olur. Herkesin burun şekli, burnun diğer yüz yapıları ile ilişkisi farklıdır. Önemli olan kişinin yüzüne yakışan estetik ölçütlerde doğal bir burun elde etmektir.

   
   
     Duyurular
  24.12.2006
  Estetik Cerrahi ile ilgili merak ettiğiniz herşeyi kapsayan bir site.
   
   
  24.12.2006
  İletişim formumuzu doldurun, estetikle ilgili hertürlü sorunuzu cevaplamak için sizi arayalım
   
  Randevu İçin :
  0 312 446 47 50
  0 312 446 47 51
   
   
   

  Estetik Cerrahi İle İlgili Her Türlü Sorunuz İçin Sizi Arayalım...

   
     
  Uğur Mumcu Cad. 80/3 Gaziosmanpaşa/ANKARA Tel: 0 312 446 47 50 - 446 47 51
  Google Adwords Internet Reklam ve Sponsor Bağlantı Hizmeti